Omega-3 pre deti: Prečo sú dôležité a odkiaľ ich získať?

Možno vám omega-3 mastné kyseliny pripomenú nepopulárny rybí tuk spätý s vašim vlastným detstvom. Spôsobov, ako zásobiť telo touto nevyhnutnou látkou, je našťastie oveľa viac. Hlavne u detí, a to od najútlejšieho veku, treba dbať na ich dostatočný prísun. Čo by hrozilo, ak by ste to zanedbali, aké zdroje sú najlepšie a s čím ich najlepšie kombinovať?

 

Omega-3 sú esenciálne

Omega 3 polynenasýtené mastné kyseliny sa označujú aj ako esenciálne – to znamená, že si ich telo nevie vyrobiť samo a zároveň je na ich príjem odkázané. Sú to tuky, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v správnom fungovaní ľudského tela. Vedeli ste, že približne 60 % mozgu tvorí tuk, pričom DHA, jeden z typov omega-3, veľkú časť tejto štruktúry? Výskumy naznačujú, že deti s dostatočným príjmom DHA majú lepšiu koncentráciu, lepšie výsledky v škole a menej často trpia poruchami pozornosti.

DHA, kyselina dokosahexaénová, je poloesenciálna mastná kyselina zo série Omega-3, známa pre svoje významné metabolické aktivity. Ukázalo sa, že pomáha podporovať správny vývoj mozgového tkaniva a kognitívnych schopností. DHA sa tiež spája s dozrievajúcimi bunkami a krvnými cievami v mozgovej kôre a niektoré štúdie našli súvis jej správneho príjmu v prvých mesiacoch a rokoch života so zlepšením IQ,“ hovorí Katarína Demetriou z kozmeticko - farmaceutického laboratória PharmaMKL. Funkcie mozgu nie sú jediné, o ktoré sa pravidelný prísun omega-3 postará.

 

Omega-3 ako prevencia chorôb u detí:

- ADHD prejavy: Rozsiahly prehľad 52 štúdií dospel k záveru, že úpravy stravy a doplnky, ako rybí olej, sú dve najsľubnejšie postupy na zníženie príznakov ADHD u detí.

- Astma: Ďalšia štúdia na 135 deťoch spojila vyšší príjem omega-3 mastných kyselín so znížením príznakov astmy spôsobenej znečistením vzduchu v interiéri.

- Spánkové poruchy: Jedna štúdia na 395 deťoch dala do súvisu nižšie hladiny omega-3 mastných kyselín v krvi s vyšším rizikom problémov so spánkom. Doplnenie 600 mg DHA do stravy navodilo lepší spánok bábätiek v podobe jednej hodiny navyše.

- Poruchy imunity: Ukázalo sa, že nedostatok omega-3 môže spôsobiť oslabenie imunitného systému dieťaťa, kožné problémy a náchylnosť na choroby.

 

Aké sú najlepšie zdroje omega 3?

Omega-3 mastné kyseliny zahŕňajú tri hlavné typy: kyselinu alfa-linolénovú (ALA), kyselinu eikosapentaénovú (EPA) a kyselinu dokozahexaénovú (DHA).

- ALA sa nachádza v rastlinných zdrojoch, ako sú ľanové semienka, chia semienka, vlašské orechy, obsahujú ju aj ľanový, chia či konopný olej

- EPA a DHA obsahujú predovšetkým morské ryby ako losos, makrela, sardinky, tuniak, rybí olej a niektoré morské plody

Pozor, nemýľte si omega-3 s omega-6. Na rozdiel od prvých menovaných „šestiek“ máme v strave dostatok – obsahuje ich palmový olej, slnečnicový olej, slnečnicové semienka či sezam. Ich nadmerný príjem môže organizmu práveže škodiť zvýšenou zápalovou aktivitou či sťahovaním ciev. Dôležité je udržať omega-3 a omega- 6 v správnom pomere 1 – 4 : 1.

 

S čím kombinovať omega 3?

V prírode to funguje tak, že v jej plodoch sa snúbia vhodné kombinácie živín tak, aby sa vzájomne pri využití organizmom podporovali. Aj omega-3 mastné kyseliny pôsobia synergicky s rôznymi vitamínmi, čím zvyšujú ich účinnosť. Ak omega 3 doplní vitamín D, môžu výrazne zlepšiť zdravie kostí a imunitný systém detí. Vitamín C zas podporuje vstrebávanie omega-3 mastných kyselín a pôsobí ako silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením. „Pre detský vek sú ideálne fytoterapeutické preparáty, teda tie, ktoré sú vyrobené z výťažkov z rastlín. Správne fungovanie imunity podporuje napríklad kombinácia extraktu z pšeničných klíčkov, z koreňa mrkvy, z plodu šípky s koncentrovanou jablkovou šťavou,“ uvádza príklad Katarína Demetriou.  Význam Omega-3 mastných kyselín nekončí v detstve. V dospelosti ich dostatočná konzumácia pomáha znižovať vysoký krvný tlak, triglyceridy v krvi, zápal kĺbov pri reumatoidnom ochorení, vyživovať mozog a oči, predchádzať a zmierňovať demenciu, depresiu, astmu, migrénu a cukrovku, tiež riziko srdcových ochorení a ischemickej mozgovej príhody.