Denný vs. nočný krém. Naozaj potrebujete oba?

Používať zvlášť denný a zvlášť nočný krém je základom starostlivosti o pleť. Tak ako je deň špecifický svetlom a aktivitou a noc zas tmou a pokojom, tak sa zložením, účinkami a funkciami líši denný krém od nočného. Kým jeden v prvom rade chráni, druhý pomáha regenerovať.

Kozmetika nám dnes v starostlivosti o pleť ponúka naozaj veľa prípravkov. Je perfektné mať účinné riešenie na každý problém a na každý druh pleti. Základným must have je okrem prípravkov na čistenie pleti aj denný a nočný krém. Naozaj treba používať oba, a to od ranej mladosti.

 

Na čo je dobrý denný krém?

Denný krém má zvyčajne ľahšiu konzistenciu ako nočný krém, pretože mnoho žien si naň dáva ešte mejkap. Hlavnou funkciou denného krému je chrániť.

„Ide o mnohonásobnú ochranu. Kvalitný denný krém chráni pred UV žiarením, pred voľnými radikálmi a pred inými škodlivými vplyvmi prostredia. Ďalšou dôležitou úlohou denného krému je hydratácia. Výživa pre pleť je tiež súčasťou denného krému, ale v oveľa menšej miere ako v nočnom kréme,“ vysvetlila Katarína Demetriou z kozmeticko-farmaceutického laboratória Pharma MKL.

Denný krém si vyberajte buď podľa typu pleti, teda či je pleť zmiešaná, suchá, mastná alebo citlivá. „Dobrou voľbou je aj denný krém určený pre všetky druhy pleti, ktorý je zložený z výťažkov rastlín. V boji proti vráskam je ideálny denný krém s aktívnym, hydrolyzovaným morským kolagénom a s kyselinou hyalurónovou s nízkou molekulárnou hmotnosťou,“ odporúča K. Demetriou.

Denný krém má zvyčajne ľahšiu konzistenciu ako nočný krém, pretože mnoho žien si naň dáva ešte mejkap.

Kým hydrolyzovaný morský kolagén pomáha vypĺňať jemné vrásky, zabezpečuje hydratáciu pleti, jej regeneráciu a je ochranou pred vonkajšími vplyvmi, kyselina hyalurónová sa stará o hĺbkovú hydratáciu pleti a jej odolnosť.

 

Nočný krém ako regenerácia

Úlohou nočného krému je pomôcť pokožke zregenerovať sa po náročnom dni. Pleť počas spánku nielen oddychuje, ale má viac času a možností vstrebávať do seba všetky výživné látky, ktoré na ňu aplikujeme. Preto sú nočné krémy hutnejšie a bohatšie na živiny a vitamíny.

„Noc je ideálny čas na regeneráciu a antiaging, preto by mal dobrý nočný krém obsahovať látky, ktoré tieto procesy posilňujú,“ pokračuje K. Demetiou.

V noci prebieha intenzívna hydratácia a obnova vitality a sviežosti pokožky tváre. Najmä zrelá pleť potrebuje v nočnom kréme zložky na zlepšenie elasticity, podporu regenerácie a vyhladzovanie vrások (toto účinne dokáže hydrolyzovaný morský kolagén), živiny ako vápnik, horčík, aminokyseliny, zinok, železo, selén,  mangán a bielkoviny (na všetky tieto zložky je bohatý napríklad extrakt z perál) a tiež vitamín A (retinol). Nemenej dôležité sú mastné kyseliny a upokojujúce zložky.

Úlohou nočného krému je pomôcť pokožke zregenerovať sa po náročnom dni.

Správnej aplikácii denného aj nočného krému predchádza jemné, ale dôkladné vyčistenie pleti. Pre zrelšiu pleť je vhodné denný a nočný krém doplniť aj o očný krém a denné sérum. Denný aj nočný krém sa neaplikuje len na tvár, ale aj na krk a dekolt.