Ako správne uchovávať kozmetiku, aby vám vydržala čo najdlhšie?

Extrémne vysoké rovnako ako extrémne nízke teploty a vlhkosť môžu mať negatívny vplyv na vašu kozmetiku. Jej správne skladovanie je vždy uvedené na obale od výrobcu. V zásade platí, že sa kozmetika skladuje na tmavom suchom mieste s teplotou do 25 stupňov Celzia. Problém však môže nastať počas cesty mimo domu alebo pobytu na inom mieste.

Chlad, ale naopak aj vysoké teploty môžu ovplyvňovať všetky zložky v kozmetike. Zmenia ich chemickú štruktúru, čo má vplyv nielen na konzistenciu a textúru kozmetiky, ale aj na jej účinky.

Časté striedanie teplôt, napríklad počas prepravy, môžu úplne znegovať účinok látok ako sú vosk, silikón, olej alebo íl. Mimoriadne citlivý na chlad je napríklad rúž. Optimálne skladovacie podmienky pre rúž sú teploty od 0 do 25 stupňov Celzia pri 70-percentnej vlhkosti. Inak hrozí, že tuk v rúži začne degradovať, čo sa prejaví kvapôčkami tekutiny na jeho povrchu. Samozrejme, dá sa ďalej použiť, ale už nebude taký účinný a môže mať aj zmenenú farbu.

 

Exspirácia je dôležitý údaj

Skôr ako svojmu novému krému, rúžu, séru, odličovaču – či akémukoľvek kozmetickému výrobku – nájdete miesto v kúpeľni, prečítajte si na obale všetky informácie o vhodnom skladovaní aj o dobe exspirácie kozmetiky.

Pravidelné upratovanie v kozmetike a tiež likvidácia prípravkov, ktoré sú už po životnosti, je zárukou, že kozmetika pleť nepoškodí.

Pravidelné upratovanie v kozmetike a tiež likvidácia prípravkov, ktoré sú už po životnosti, je zárukou, že kozmetika pleť nepoškodí.

„Určite netreba mať niekoľko denných krémov, nočných krémov a očných krémov. Z každého druhu kozmetiky, ktorý pravidelne používame, stačí mať jedno balenie, aby sme ho minuli skôr, ako exspiruje,“ poradila Katarína Demetriou z farmaceuticko-kozmetického laboratória Pharma MKL.

 

Čo patrí do chladničky

Všetky prípravky, ktoré majú redukovať opuchy (masky na tvár, emulzie na očné okolie), potrebujú na skladovanie chladné miesto. Patria teda buď do kuchynskej chladničky, alebo do špeciálneho chladiaceho boxu na kozmetiku, v ktorej sa dá teplota nastaviť podľa potreby.

Na chladnejšom mieste je určite dobre aj očnému krému, kyseline hyalurónovej na pitie

V tomto priestore bude dobre aj pleťovým maskám, séram s vysokým obsahom vitamínu C, kozmetike s peptidmi alebo kyselinkami. „Na chladnejšom mieste je určite dobre aj očnému krému, kyseline hyalurónovej na pitie a kozmetike s hydrolyzovaným morským kolagénom, teda napríklad tvárovému séru Collagen pro active,“ doplnila K. Demetriou.

Collagen pro active

 

Ako správne aplikovať krémy?

Vplyv na kvalitu a účinnosť krémov má aj ich „čistota“. Kvalitná kozmetika má zvyčajne aplikátor, ktorý zabraňuje kontaminácii zvyšku kozmetiky.

Do krému nikdy nezabárame prst, pokiaľ krém nemá aplikátor, treba použiť drevenú lyžičku alebo vatovú tyčinku a pomocou nej vybrať z obalu potrebné množstvo krému.

Aplikácia kozmetiky má aj svoje správne poradie: pleť sa najskôr vyčistí emulziou alebo penou, následne sa na ňu aplikuje tonikum. Po toniku nasleduje očný krém a sérum na tvár. Až na sérum sa nanáša denný krém a naň prípadne aj mejkap.

Večer treba pleť najskôr odlíčiť, ošetriť ju tonikom a potom aplikovať očný krém a nočný krém.